Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kovács András
2011. július 20.

Családi album – Csapi: apámról

(Amit már Homonnay Géza könyvében megírtam: Fiatalon megözvegyült apai nagyanyám két fia felneveléséhez a 30-as években az akkoriban divatos bridzsszalon háziasszonyaként kereste meg a mindennapit. A szalon télen a Belvárosi Kávéházban, nyáron pedig margitszigeti Casinóban működött – és nagy népszerűségnek örvendett. A fiúk segédkeztek, de csak az egyiket kapta el a gépszíj: a Lacit (édesapámat) – ha nem voltak meg, ő ült be negyediknek, pillanatok alatt túljátszva az odajárókat.)
Mezei Katalin
2011. július 18.

Fekete tengersz(l)emek – Két zsűriparti

Az albenai ifjúsági Európa-bajnokságon elkezdődött az U20-asok versenye is, így az eddigieknél is sűrűbb a programunk. Azért megpróbálom viszonylagos rendszerességgel közvetíteni a történéseket. Szombaton a lányok franciák elleni 32 leosztásából kettő is zsűri előtt végezte.
Koltai Gábor
2011. július 11.

Hogy is volt? – Bridzsmesék (VII.): Kovács László

Nyáron is folytatjuk a múltidézést, de most egy kis helycserével, Kovács Misit Csapi, vagyis Kovács András helyettesíti egy alkalommal. Mivel nemrég emlékezett meg a rovatunk Ottlik Gézáról, a bridzsmesék sorozat csak barátjával és partnerével, Kovács Lászlóval folytatódhat.    
Gulyás Dániel
2011. július 8.

Az egyiknek sikerül… – Pillanatok a poznani nyílt Eb-ről

Ahogy a dal is mondja: közülünk az egyiknek sikerült (Csehó–Szabó, Grezsa–Zsák), kettőnek nem. Aki bejut az A csoportba, jó eséllyel rájátszásba jut, aki nem, az véres küzdelem után valószínűleg hazamegy a poznani nyílt csapat Eb-ről. Hogy végül miért maradtunk le az A-ról? Egy másik klasszikust idézve: rossz játékkal, rossz licittel, jó játékkal és jó licittel.
Kuttner György
2011. június 21.

Ottlik Géza: Visszatekintés az I. oszt. párosbajnokságra (1971)

Másodközlés. Első ízben is a Bridzséletben jelent meg a cikk – negyven évvel ezelőtt, papíron. A szerző az önként vállalt passzív ellenállását a magyar nyelvű bridzsírásaiban is képviselő Ottlik Géza. Szépprózát is keveset írt, a Bridzséletbe még kevesebbet. Ezúton adjuk közre az 1971-es párosbajnokság győztesének korabeli, a versenyre visszatekintő írását. És mellétesszük bridzstörténeti rovatunk tagjainak Ottlik-idézését.  
Scharnitzky Péter
2011. június 8.

Utazás a turista osztályon – IMP II.-III. osztály 8. forduló

Véget értek a turista osztályon utazók kalandjai egy szlemekben bővelkedő játéknappal. Éles gémekből sem volt hiány, ami kedvezett azok számára, akik megpróbáltak IMP-ket generálni. Többnyire sikerült nekik, de nem mindig a megcélzott oldalon.  
Homonnay Géza
2011. június 4.

A rímkirály meg a pikk ász – Romhányi József

Az egyik legkevésbé elismert művészeti tevékenység a fordítás. Pedig ebben a műfajban is lehet nagyot alkotni. A magyar fordítók általában igen magas színvonalat képviselnek, gondoljunk csak Arany János Shakespeare-fordításaira, de még ebből az elit mezőnyből is kiemelkedik két név: Karinthy Frigyes és Romhányi József, akiknek fordításai az eredeti műveknél lényegesen jobb és élvezhetőbb alkotásokat hoztak létre. Ezzel a cikkel utóbbira emlékszünk, és a könyvhét alkalmából egy kis „könyvet” (Szabados Erzsébet munkája) is mellékelünk (csatolmányként letölthető), valamint közreadjuk az általunk föllelt bridzses Romhányi-rímeket.
Scharnitzky Péter
2011. június 3.

Utazás a turista osztályon – IMP II.-III. osztály 7. forduló

Rendkívül hektikus játéknapon van túl a másodosztályú mezőny. A párok több mint harmada (12 pár) szerzett vagy vesztett legalább 40 IMP-t, így jelentősen átrendeződött az állás. A zárás előtt egy fordulóval már nagyon valószínű, hogy a vezető két-három pártól már nehéz lenne elvenni a feljutást mindkét osztályban. De ez semmi ahhoz képest, amit az I/A-ban a vezető Bódis–Harangozó–Szalay trió elért az utóbbi két játéknapon: közel 160 IMP-t szereztek a nyolc oktáv alatt, ami párját ritkító.
Koltai Gábor
2011. június 1.

Hogy is volt? – Bridzsmesék (VI.): Bolgár Pál

Folytatjuk Kovács Misivel a múltidézést, és továbbra is a legendás Góth csapatnál maradunk, mivel van még egy pár parti a tarsolyban róluk. Bolgár Pali nemcsak nagyon jó zsugás volt, de az egyesület főtitkáraként nagyon sokat tett a sportunkért is. Leginkább Góth Gabi bácsival (a képen a Góth-csapat), vagy azzal a „Rímhányó” Romhányival játszott a sokszoros bajnokcsapatban, akiről majd egy más helyen fogunk megemlékezni, mivel a verseivel ellentétben a partijai közül nem tudunk felidézni egyet sem.
Szalay György
2011. május 30.

Négy(száz) csapás – IMP I/A-B 6. forduló

Közeledik a hajrá, élesedik a küzdelem, észnél kell lennünk. Nézzük a legutóbbi keddi játéknap négy izgalmas felvevőjátékát! Négy feladvány, öt felvétel.